O metodzie… Wprowadzenie

Zacznij słuchać

Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „O metodzie… Wprowadzenie” jest już dostępny online. Rozpoczęliśmy od podróży. Tak się złożyło, że obaj w ubiegłym tygodniu musieliśmy opuścić nasze domy i zwiedzać stolice dwóch krajów o niełatwej przeszłości. Przy okazji było o sąsiedztwach i o poszukiwaniu śladów. Oraz bereciku.

W ramach ciekawostek jeden z nas mówił o języku tutejszym na średniowiecznym śląsku, a ściślej – w obecnej gminie Kostomłoty. Drugi opowiadał o homingu. Nie – chomiku, tylko homingu na przykładzie bocianów. Dyskutowaliśmy chwilę o zagadnieniu powrotu bocianów z Warszawy do Lwowa. Co jednak było tylko punktem wyjścia do szerszej refleksji dotyczącej naszych, ludzkich migracji.

W ramach opowieści o książkach jeden z nas w sposób daleki od zdecydowania przedstawiał książkę poświęconą średniowiecznym dokumentom książęcym na Śląsku i Pomorzu. Jednocześnie wskazując na generalne problemy związane z krążeniem informacji naukowej. Drugi z nas omówił – tradycyjnie – większą liczbę książek. Przedstawił wspaniały album z wystawy poświęconej wielkiemu twórcy filmów i zdjęć przyrodniczych. Omówił też pokrótce kwestie edytorskie związane z wydaniem wywiadu z jednym z wiodących historyków ukraińskich. Akurat to wydanie nie należy do najprzyjemniejszych w lekturze. I to z powodów technicznych. Natomiast szerzej omówił tekst z tygodnika „Polityka” dotyczący odradzania się jednego z nurtów myśli politycznej okresu międzywojennego. Przy okazji wymieniliśmy się uwagami dotyczącymi sensu kreowania współczesnego nam dyskursu politycznego tak, jakby odtwarzał sporu sprzed wieku. Mamy duże wątpliwości.

W temacie głównym krótko – bo będziemy się jeszcze rozwijać! – zastanawialiśmy się nad obecnością metodologii we współczesnym odbiorze narracji historycznych. Mniej uwagi poświęciliśmy współczesnym nurtom metodologicznym, więcej temu, czy są one obecne w historiografii polskiej po 1989 r. i w postrzeganiu historii przez Polaków? Ale – zapowiedzieliśmy też ciąg dalszy dyskusji o metodologii historii. Jak tylko przeczytamy stosowne książki…

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 10:08
  • Lektury – 20:05
  • Temat przewodni – 47:12

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Sébastien Rossignol: Maiestas principum. Herzogsurkunden als Medien der Herrschaftsrepräsentation in Schlesien, Pommern und Pommerellen (1200-1325) (= DHI Warschau, Quellen und Studien, Bd. 36). Wiesbaden: Harrassowitz 2019, 446 S.
  • Między panem, opatem i… autostradą: dzieje gminy Kostomłoty / Joanna Nowosielska-Sobel, Jakub Tyszkiewicz, Przemysław Wiszewski. – Wrocław: Uniwersytet Wrocławski. Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Instytut Historyczny, 2019. – 499 stron : ilustracje kolorowe – (Historia Obok : studia z dziejów lokalnych / redakcja Przemysław Wiszewski ; t. 12). – Bibliografia na stronach 455-470. – Streszczenie w języku angielskim i niemieckim, https://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/103138 (ostatni dostęp: 5.12.2022)
  • „Domowroty. Włodzimierz Puchalski, Kraków 2022, https://ksiegarniamck.pl/produkt/album-domowroty-wlodzimierz-puchalski/ (ostatni dostęp: 6.12.2022)
  • Strona www: Forum badaczy teorii, historii historiografii i metodologii historii, https://mthh.edu.pl (ostatni dostęp: 5.12.2022)
  • Metodologia historii: Współczesne wyzwania i możliwości, pod red. Ewy Domańskiej i Jana Pomorskiego, Warszawa 2022, https://mthh.edu.pl/komisja-thhimh-podjela-prace-nad-podrecznikiem-dla-studentow-metodologiczne-problemy-wiedzy-historycznej/aktualnosci/ (ostatni dostęp: 5.12.2022)
  • Wojciech Wrzosek, Historia — kultura — metafora. O myśleniu historycznym, Wrocław 2022, https://wuwr.eu/produkt/historia-kultura-metafora/ (ostatni dostęp: 5.12.2022)
  • Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona, Z Jarosławem Hrycakiem rozmawia Iza Chruślińska, Warszawa 2022, https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/zrozumiec-ukraine-historia-mowiona-hrycak-chruslinska-1097
  • Adam Balcer, W Polsce odradza się myśl endecka. Nie bez konsekwencji, „Polityka”, 20.05.2016, https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1660372,1,w-polsce-odradza-sie-mysl-endecka-nie-bez-konsekwencji.read (ostatni dostęp: 5.12.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »