Zaczęliśmy od rozmowy o wiośnie i pszczołach. W dziale nowinek jeden z nas opowiadał o uroczyście otwartej, choć nieukończonej inwestycji Królestwa Prus. Drugi z nas podzielił się obserwacjami w związku z prezentacją pewnego materiału multimedialnego na spotkaniu dotyczącym zbrodni katyńskiej. Co doprowadziło nas do szerszej refleksji na temat społecznych konsekwencji wypierania / zapominania fragmentów historii.

Udało nam się jednak przejść do działu lektur, w którym pierwszy z nas zaprezentował ciekawe wydawnictwo źródłowe dotyczące historii Jeleniej Góry oraz opowieść o Krainie pisaną z perspektywy roweru i z psem jako nicią przewodnią. Drugi z nas przedstawił dwa przewodniki po zabytkach powiatu strzelińskiego, z których jeden – choć wydany niedawno – powielał stereotypy kulturowe dotyczące jednej z grup narodowych. Następnie omówił dwa podcasty, w pierwszym z nich poruszając problem odkrywania przez członków rodziny – rodzinnych historii, które były ukryte przed dziećmi, a wracają w wieku dorosłym. Drugi podcast, siostrzany, dotyczył nauczania w szkole historii obecności Żydów w Polsce. Temat niełatwy, który posłużył nam do refleksji nad białymi plamami w polskiej historii.

Głównym tematem było podejście do lokalnego otoczenia jako przestrzeni… ojczyzny. Zastanawialiśmy się nad przemianami podejścia do przestrzeni wspólnej, nad ewolucją poczucia odpowiedzialności za tę przestrzeń. Dochodząc ostatecznie do wniosku, że przestrzeń najbliższa jest też przestrzenią najbardziej ojczystą. 

Ramówka:

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 2:26
 • Lektury – 19:24
 • Temat przewodni – 56:20

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Wybór źródeł do historii Jeleniej Góry w latach 1945-1990, cz. 1: 1945-1975, wyd. Ivo Łaborewicz, Jelenia Góra 2020 (Fontes Silesiae, vol. 1), https://shrtm.nu/b1O (ostatni dostęp: 17.04.2023)
 • Filip Springer, Mein Gott, jak pięknie, Warszawa: Wydawnictwo Karakter, 2023, https://shrtm.nu/b1P (ostatni dostęp: 17.04.2023)
 • Powiat Strzeliński, pod red. Elżbiety Kozaczkiewicz, Warszawa 2008.
 • Andreas von Kleiwitz, Schlösser und Herrenhäuser in niederschlesischen Kreis Stehlen / Strzelin, Limburg an der Lahn 2002.
 • Film propagandowy: „Im Wald von Katyn”, https://bit.ly/3AaQ4eo (ostatni dostęp: 17.04.2023)
 • Podcast: # Kamienice: Kim jest mama? – odc. 205, https://bit.ly/3L4WySE (ostatni dostęp: 17.04.2023)
 • Podcast: #48 Jak rozmawiać z uczniami o antysemityzmie? https://bit.ly/3mzymOR (ostatni dostęp: 17.04.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »