W ostatnich tygodniach bliżej poznałem działanie trzech narzędzi cyfrowych. Pierwsze z nich pozwala na organizację pracy (Notion.so), drugie oferuje możliwość nagrywania na odległość oraz tworzenia krótkich zapowiedzi (Riverside.fm). Trzecie służy do edycji i transkrypcji nagrań audio i video (Descript). W tym przypadku wykorzystanie w polskich warunkach jest ograniczone, program dostępny jest jedynie po angielsku, transkrypcja na polski nie działa. Niezależnie od tego program ten pokazuje pewien trend, który być może doprowadzi w najbliższym czasie do udoskonalenia tego narzędzia.

Przerwa w nagrywaniu

Przerwa świąteczna jest dobrą okazją do zrobienia różnego rodzaju zestawień, przetestowania nowych / starych narzędzi. Zestawienia pozwalają przekonać się, z których narzędzi korzystaliśmy najczęściej, które się sprawdziły, z których po pewnym czasie zrezygnowaliśmy.

Ponieważ w ofercie pojawiają się nowe rozwiązania, zwolnione miejsce da się szybko zapełnić. Jednak nie zawsze jest czas, by przyjrzeć się bliżej wszystkim programom, poznać ich wady i zalety. Czy w tym roku udało nam się znaleźć jedno narzędzie do realizacji naszych planów, od organizacji, przez nagranie, kończąc na edycji?

Takiego programu / narzędzia jeszcze nie znaleźliśmy, choć dostępne są pierwsze propozycje (niestety, jak na razie, ograniczone jedynie do anglojęzycznych produkcji).

Organizacja

Znalazłem ciekawą propozycję przydatną do organizacji pracy. Program, Notion.so, jest dostępny na wszystkie platformy. Służy do organizacji pracy indywidualnej i grupowej. Jest intuicyjny w obsłudze.

Generalnie można wyróżnić w nim dwie części: służbową i prywatną. Do dyspozycji mamy różne gotowe szablony, od przeglądu tygodniowych zadań, po notatki i projekty maszynopisów. Duże zróżnicowanie tych szablonów (każdy może znaleźć coś dla siebie) jest mocną stroną programu.

Ten wpis powstaje z pomocą szablonu blog. Po napisaniu tekstu mogę go eksportować w trzech formatach: pdf, html oraz markdown / csv, następnie opublikować na stronie www.

Program Notion.so jest dostępny w różnych wersjach. Podstawowa jest bezpłatna. Studenci i nauczyciele akademiccy mogą skorzystać z darmowej wersji pro. Natomiast wersje dla grup są płatne. Twórcy udostępnili także tutoriale, które szybko pozwalają przyswoić sobie najważniejsze funkcje.

Nagranie

O tym programie pisałem już wcześniej. Dużą jego zaletą jest to, że można nagrywać rozmowę (audio i video) w najwyższej rozdzielczości. Nie jesteśmy uzależnieni od jakości łącza internetowego. Pliki nagrywają się równolegle. Na potrzeby nagrywania zadbaliśmy tylko o dobre mikrofony.

Przed kilkoma dniami twórcy programu wprowadzili zmiany. Czy okażą się korzystne, przekonamy się wkrótce. Do nowych funkcji należy możliwość tworzenia krótkich klipów reklamowych oraz screenów. Na razie zrezygnowano z funkcji Magic Editor. Dzięki niej można było skompilować obie ścieżki, usunąć szumy w tle oraz zbalansować poziom głośności. Funkcja ta bardzo dobrze się sprawdziła, rezygnacja z niej moim zdaniem jest błędem.

Nasze dwa ostatnie odcinki nagrywałem równolegle. Wykorzystałem ścieżkę nagraną przez Riverside oraz przez zewnętrzny rejestrator. Obie połączyłem w osobnym edytorze. Skontaktowałem się z twórcami, obiecali przywrócić funkcję Magic Editor.

Edycja

Na ten program trafiłem przypadkowo. Od czasu do czasu zaglądam na stronę Bretta Tepstry, amerykańskiego programisty, podcastera, autora bloga i dewelopera webowego. W jednym z ostatnich wpisów zachęcał on do zwrócenia uwagi na nową wersję programu do edycji i transkrypcji, Descript.

Jego demo dostępne na YouTube może zaprzeć dech w piersiach. Z sekundy na sekundę przekonujemy się, że właśnie takiego narzędzia nam brakowało: możemy w jednymi miejscu edytować i transkrybować wszystkie nasze produkcje, od podcastów, przez nagrania z ekranu komputera, kończąc na wideo.

Logowanie nie sprawia większych kłopotów. Korzystanie z podstawowych funkcji jest bezpłatne. W tej wersji otrzymujemy 3 godziny transkrypcji. Postanowiłem sprawdzić ten program. Niestety, mój entuzjazm szybko legł w gruzach. Wybrałem do testu nasz ostatni odcinek. Otrzymany tekst nie nadawał się jednak do dalszej obróbki. Polszczyzna to jednak wyzwanie…

Warto mimo to przyjrzeć się bliżej programowi i jego funkcjom. Jest to ciekawa propozycja na przyszłość, być może otrzymamy wkrótce podobne narzędzie, które będzie można wykorzystać w polskich realiach. Już Notion.so i jego możliwości pokazały, że część dotąd używanych programów do organizacji jest niepotrzebne. Jedna platforma w zupełności wystarczy i zaspokaja podstawowe potrzeby twórców. Jest to więc chyba trend, który będzie nam towarzyszyć także w przyszłości.

Dodatkowe materiały:

Tutorial: Bartek Dziedzic, NOTION. Poradnik dla początkujących (ostatni dostęp: 29.12.2021)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »