W świat (tylko) z dobrym towarzystwem

Zacznij słuchać

Rozpoczęliśmy od wymiany darów, świątecznie. Później w zgodzie z uwagą jednego z naszych słuchaczy (dziękujemy!!!) przestaliśmy ględzić i wzięliśmy się do pracy.

W dziale nowinek jeden z nas opowiadał o okolicznościach przyznania Atlancie organizacji olimpiady w 1996 r., a drugi o specyfice pobytu Wielkiego Poety w przestrzeni publicznej dzisiejszego miasta Wetzlar. W tym kontekście dotknęliśmy zagadnienia niemieckiego humoru.

Omawiając lektury jeden z nas sięgnął po wspomnienia z regionalnych wojaży i zaprezentował opowieść głównie wizualną o mieście, które jest, ale z miejsc, których nie ma. Następnie krótko omówił wydanie w języku polskim niemieckiej książki kucharskiej z 2 połowy XVIII w. pochodzącej z Jeleniej Góry. Oraz przedstawił numer Nowej Kroniki Wałbrzyskiej. Drugi z nas zaprezentował piękny album poświęcony miejscom zasiedlanym ongiś przez Armię Czerwoną w NRD, a dziś powoli odzyskiwanych przez Naturę. Druga z publikacji dotyczyła pewnej dziewczynki, która bardzo chciała nauczyć się robić zdjęcia. I jest tu wątek historyczny, bo książka ma już 70 lat, a zdjęcia miały być wykonywane aparatem marki… No cóż, proszę się domyślić. Ponadto opisał rezultaty jednego z projektów digitalizacyjnych, zawierających prywatne produkcje filmowe na taśmie 8/16 mm z minionego stulecia.

W głównej części zajmowaliśmy się problemem obecności historyków w stowarzyszeniach, ale tez zmianami, jakim podlega funkcjonowanie stowarzyszeń. Refleksja powstała na gruncie spotkania badaczy historii aparatu małoobrazkowego – wiadomej marki, ale poniosła nas dalej.

Zadaliśmy bowiem sobie pytania o rolę społeczną stowarzyszeń, przyczyny i skutki osłabienia ich funkcjonowania. Ale optymistycznie patrzyliśmy na przyszłość, wskazując na pożytki, jakie dla społeczności mogą płynąć ze współpracy profesjonalnych historyków i lokalnych stowarzyszeń.

Ramówka

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 4:17
 • Lektury – 19:41
 • Temat przewodni – 41:40

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Nowa Kronika Wałbrzyska, t. 8, pod red. Piotra Reteckiego, Wałbrzych 2021, https://bit.ly/40Zsqx9 (ostatni dostęp: 3.04.2023)
 • Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma, Koszalin 2021 (także jako pdf), https://bit.ly/3KrqY12 (ostatni dostęp: 3.04.2023)
 • Christoph Jacob Preidl junior, Osiemnastowieczny receptariusz kulinarny z Jeleniej Góry, pod red. Iwo Łaborewicza, Jelenia Góra 2022, https://bit.ly/433Ko3m (ostatni dostęp: 3.04.2023)
 • Stefan Neubauer, Kulturerbe, https://bit.ly/40UJvYN (ostatni dostęp: 3.04.2023)
 • Archiwum filmowe: Open memory box, https://bit.ly/3nJ6fgk (ostatni dostęp: 3.04.2023)
 • Elisabeth Günter, Leica-Mädel Monika. Eine fesselnde Erzählung aus dem Leben einer jungen Bildreporterin, Hannover 1955
 • Strona www: Leica Historica e.V., https://bit.ly/3K4ZGfl (ostatni dostęp: 3.04.2023)
 • Christian Skrein on Leica Cine Lenses, http://www.fdtimes.com/pdfs/articles/leica/64FDTimes4.3-LeicaCWSonderoptic-150.pdf (ostatni dostęp: 3.04.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »