Wspomnienie odcieni szarości

Zacznij słuchać

Zaczęliśmy od… strojenia choinki, kupowania bombek i innych ceremonii przedświątecznych. Było też o szopce. Świątecznej – to nie jest aluzja! Później jeden z nas przedstawił całe naręcze lektur (jak zawsze). W trakcie ich prezentowania dyskutowaliśmy wymowę słowa miele/Miele, ale też poznawaliśmy niełatwe dole i niedole podcasterów w sieci prawa, a przede wszystkim nowe publikacje związane z relacjami niemiecko-polskimi oraz z latami 80. w PRL.

Było też o podcastach – zarówno prawnych, jak i historyczno-politycznych. Drugi z nas zaprezentował refleksje z (tanich) wędrówek po Hiszpanii pewnego Polaka na przełomie XIX/XX w., możliwości prezentowania relacji dyplomatycznych na podstawie broszury wydanej z okazji 100-lecia pewnych kontaktów oraz omówił wywiad z prof. Antonim Dudkiem dotyczący skutków wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Niechybnie bowiem z racji daty publikacji tego odcinka – 13 grudnia – właśnie stanowi wojennemu, a raczej jego obecności w dzisiejszej Polsce i naszej pamięci chcieliśmy się przyjrzeć.

Jeden z nas przytoczył wyniki raportu dotyczącego sposobu, w jaki stan wojenny, w tym jego wprowadzenie, jest obecny w pamięci Polaków. Zwrócił uwagę, że zwłaszcza wśród młodych ludzi zanika mitologizujące postrzeganie tego okresu. Zadają raczej pytania, są ciekawi, ale też nie do końca są w stanie ocenić, jakie znaczenie miały wydarzenia związane z decyzją gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Ale zasadniczą część naszego spotkania wypełniły… wspomnienia. Nie, nie było kombatanctwa, raczej staraliśmy się przedstawić nasze wspomnienia z intymnej, rodzinnej perspektywy. Niedobory, strach, radzenie sobie, zapachy i smaki, nasi rodzice – i brak kolorów. Te wspomnienia blakną, moda na retro czasami uszlachetnia PRL, ale kto żył, ten wie – trzeba było przeżyć i ocalić siebie, swoją rodzinę i swoją duszę. Ale tęsknić – raczej nie ma za czym.

Stan wojenny pogłębił to wszystko, co u schyłku PRL było najstraszniejsze – marazm i duszność. Z czym mentalnie nasze pokolenie zamknięte w publicznie czarno-białych, a prywatnie szarych wizjach zmaga się do dziś.

Na koniec wspominamy o odznace Wrocławska Wolność, którą Uniwersytet Wrocławski po raz pierwszy będzie wręczał swoim studentom i pracownikom, którzy w latach 80. XX w. brali udział w działalności opozycyjnej wobec władzy PRL. Oddajemy hołd ludziom, nie pomnikom.

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »