Zaczęliśmy od… strojenia choinki, kupowania bombek i innych ceremonii przedświątecznych. Było też o szopce. Świątecznej – to nie jest aluzja! Później jeden z nas przedstawił całe naręcze lektur (jak zawsze). W trakcie ich prezentowania dyskutowaliśmy wymowę słowa miele/Miele, ale też poznawaliśmy niełatwe dole i niedole podcasterów w sieci prawa, a przede wszystkim nowe publikacje związane z relacjami niemiecko-polskimi oraz z latami 80. w PRL.
Było też o podcastach – zarówno prawnych, jak i historyczno-politycznych. Drugi z nas zaprezentował refleksje z (tanich) wędrówek po Hiszpanii pewnego Polaka na przełomie XIX/XX w., możliwości prezentowania relacji dyplomatycznych na podstawie broszury wydanej z okazji 100-lecia pewnych kontaktów oraz omówił wywiad z prof. Antonim Dudkiem dotyczący skutków wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Niechybnie bowiem z racji daty publikacji tego odcinka – 13 grudnia – właśnie stanowi wojennemu, a raczej jego obecności w dzisiejszej Polsce i naszej pamięci chcieliśmy się przyjrzeć.
Jeden z nas przytoczył wyniki raportu dotyczącego sposobu, w jaki stan wojenny, w tym jego wprowadzenie, jest obecny w pamięci Polaków. Zwrócił uwagę, że zwłaszcza wśród młodych ludzi zanika mitologizujące postrzeganie tego okresu. Zadają raczej pytania, są ciekawi, ale też nie do końca są w stanie ocenić, jakie znaczenie miały wydarzenia związane z decyzją gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Ale zasadniczą część naszego spotkania wypełniły… wspomnienia. Nie, nie było kombatanctwa, raczej staraliśmy się przedstawić nasze wspomnienia z intymnej, rodzinnej perspektywy. Niedobory, strach, radzenie sobie, zapachy i smaki, nasi rodzice – i brak kolorów. Te wspomnienia blakną, moda na retro czasami uszlachetnia PRL, ale kto żył, ten wie – trzeba było przeżyć i ocalić siebie, swoją rodzinę i swoją duszę. Ale tęsknić – raczej nie ma za czym.
Stan wojenny pogłębił to wszystko, co u schyłku PRL było najstraszniejsze – marazm i duszność. Z czym mentalnie nasze pokolenie zamknięte w publicznie czarno-białych, a prywatnie szarych wizjach zmaga się do dziś.
Na koniec wspominamy o odznace Wrocławska Wolność, którą Uniwersytet Wrocławski po raz pierwszy będzie wręczał swoim studentom i pracownikom, którzy w latach 80. XX w. brali udział w działalności opozycyjnej wobec władzy PRL. Oddajemy hołd ludziom, nie pomnikom.
Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:
- Mit August Macke durch Bonn … eine Stadtführer – damals und heute, Bonn 2017.
- Arbeiten und Leben bei Miele. Erinnerungen und Anekdoten, hrsg. vom Miele-Senioren-Kreis aus Anlass seines 50-jährigen Bestehens, Spangenberg 2014.
- CBOS: niespełna połowa dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, „Dzieje”, 9.12. 2021, (ostatni dostęp: 13.12.2021).
- Polskie Dokumenty Dyplomatyczne (1981 styczeń-czerwiec), pod red. Piotra Długołęckiego, Warszawa: PISM 2021.
- Stan wojenny i polityka zagraniczna PRL. Kryzys polski 1980-1982 w międzynarodowej perspektywie, (ostatni dostęp: 13.12.2021).
- Andrzej Paczkowski, Wojna polsko-jaruzelska Stan wojenny czyli kontrrewolucja generałów, Warszawa 2021.
- Bartosz Wielinski, Solidarność w tygrysiej klatce, (ostatni dostęp: 13.12.2021).
- Tomasz Palak, Internet a prawo – jak się nie potknąć? Poradnik dla marketerów, blogerów i youtuberów, Gliwice: OnePress, 2021.
- Piotr Kantorowski, Prawne aspekty podcastingu i innej twórczości internetowej, (ostatni dostęp: 13.12.2021).
- 100 years of diplomatic relation between Luxembourg and Poland from A to Z” / 100 lat stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem i Polską od A do Z, Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie, Warszawa 2021.
- Wincenty Lutosławski, Jak tanio podróżować? Wędrówki iberyjskie, wyd. Piotr Sawicki, Drozdowo: Fundacja Sztuk i Dialogu, 2021.
- Antoni Dudek, Stan wojenny zrujnował Polskę, „Rzeczpospolita. Plus Minus”, 10-12.12.2021, (ostatni dostęp: 13.12.2021).
- Wrocławska wolność, (ostatni dostęp: 13.12.2021).