W pogoni za atrakcyjną historią

Zacznij słuchać

Po krótkich uwagach dotyczących słońca i okularach przeciwsłonecznych Konrada Adenauera oraz codziennych zmagań z rzeczywistością przeszliśmy do ciekawostek. Pierwszy z nas opowiadał o legatach – papieskich! – i prymasie. Drugi skupił się na swoich wrażeniach z odwiedzin zaprzyjaźnionego regionu – Wielkopolski. A zwłaszcza ze zwiedzania zabytków położonych w nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejscowościach.

W dziale recenzyjnym pierwszy z nas przedstawiał pewien tom studiów z kraju o trudnym języku, ale zapewniający nam dostęp do najnowszych osiągnięć mediewistyki dzięki użyciu języków kongresowych. Ponadto przedstawił obszerną monografię początków obecności Polaków w pewnym podzielonym mieście dolnośląskim po 1945 r. Drugi z nas zaprezentował unikatowy przewodnik po pewnym pałacu, w którym mieści się muzeum pana Adama oraz album fotograficzny prezentujący zabytki gospodarcze Wielkopolski. Ale przede wszystkim zaprezentował katalogi z dwóch wystaw. Pierwsza poświęcona była działalności znanej szkoły architektonicznej w czasach nazistowskich. Druga była poświęcona robotnikom przymusowym, a prezentowana w nowo otwartym muzeum poświęconym zagadnieniu pracy przymusowej w czasie II wojny światowej.

W pewnym sensie z tym trudnym zagadnieniem związany był nasz główny temat – czy opowiadać o historii należy w sposób lekki i przyjemny? Zgodziliśmy się, że różne sposoby przedstawiania przeszłości mogą wynikać z różnych grup odbiorców, do których kierowane są komunikaty. A jednocześnie nie każdy ma odpowiednie umiejętności, by właściwie stosować nowe technologie informacyjne i nie banalizować historii. Cała nadzieja nasza w studentach… i miłośnikach historii!

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 11:24
  • Lektury – 18:04
  • Temat przewodni – 1:01:11

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Marek Żak, Drudzy w mieście. Życie codzienne ludności polskiej w Legnicy 1945–1948, Wrocław, 2024 https://sklep.zajezdnia.org/produkt/drudzy-w-miescie-zycie-codzienne-ludnosci-polskiej-w-legnicy-1945-1948/
  • Gábor Barabás, Popes, Rulers and their Delegates: Chapters of Papal–Hungarian Relations in the Thirteenth Century (University of Pécs, Center for Ecclesiastical Studies, November 2023), https://shrtm.nu/CN9Eo76
  • Katalog: Bauhaus und Nationalsozialismus, https://shrtm.nu/2OHDb0R
  • Katalog: Zwangsarbeit im Nationalsozialismus, https://shrtm.nu/MGHtFzY
  • Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, https://shrtm.nu/EKIOzuF
  • Katalog: Zapomniane dziedzictwo, https://shrtm.nu/ACwkMTO

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »