Władza z rąk do rąk

Zacznij słuchać

Zaczęliśmy od spóźnień i biegania. Chwilę poświęciliśmy bieżącym wydarzeniom politycznym dotyczącym relacji niemiecko-polskich. Dokonaliśmy też tradycyjnej wymiany – ale nie koszulek, lecz darów. Podjęliśmy dyskusję o wyższości gwiazdki nad aniołkiem oraz sensem darowania ołówka z gumką polskiemu inteligentowi.

W dziale ciekawostek omówiliśmy stanowcze wtargnięcie tematu LGBT do kultury polskiej w 1962 r. Drugi z nas przedstawił genezę gesty V jako Victory sięgającą średniowiecza. I łucznictwa. W dziale lektur pierwszy z nas omówił wywiad – rzekę z prof. Bralczykiem wskazując na jego walory jako bardzo szczerego świadectwa życia w PRL – świecie zastanym, niekontestowanym.

Drugi z nas przedstawił publikację poświęconą 300-leciu powstania i historii miasta Herrenhut, szczególnej osady Braci Czeskich w Saksonii. Chwilę poświęcił też szczególnemu albumowi Chrisa Niedenthala. Przedstawia on Gdańsk a powstał na zamówienie śp. prezydenta tego miasta, Pawła Adamowicza.

W części poświęconej dyskusji zastanawialiśmy się nad funkcją i znaczeniem uroczystego przekazywania władzy. Jeden z nas zrzędził i mówił o terapeutycznej funkcji obrzędów towarzyszących zmianie władców. Drugi z większym entuzjazmem wskazywał na współuczestnictwo obywateli w tym akcie. Tak czy siak – doceniliśmy powagę chwili.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 10:46
  • Lektury – 23:30
  • Temat przewodni – 46:30

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Bralczyk o sobie w rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz, Warszawa, Agora, 2023. https://wydawnictwoagora.pl/bralczyk-o-sobie-w-rozmowie-z-pawlem-gozlinskim-i-karolina-oponowicz/
  • Blog: Łukasz Kielban: Viktoria, pokój i…, https://kielban.pl/2022/04/znak-v/
  • Blog: „Pod opieką Boga. Herrnhut wczoraj i dzisiaj”, https://krzysztofruchniewicz.eu/pod-opieka-boga-herrnhut-wczoraj-i-dzisiaj/
  • Aufbruch, Netz, Erinnerung. 300 Jahre Herrnhut, hrsg. von Konrad Fischer und Peter Vogt, Herrnhut 2022, https://voelkerkunde-herrnhut.skd.museum/ausstellungen/aufbruch-netz-erinnerung-300-jahre-herrnhut/
  • Niedenthal, Gdańsk 2018, Gdańsk 2019, https://magazynpomorski.eu/pl/chris-niedenthal-gdansk-2018-portrety-miasta-i-ludzi

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »