HiT (bis) czyli o wychowaniu młodzieży

Zacznij słuchać

To nie było proste. Po wyjeździe jednego z nas z Polski na dłużej musieliśmy opracować nową strategię działania – nagrywania na odległość. Z efektami mogą się Państwo zapoznać i ocenić, czy jakość jest akceptowalna. Liczymy na Państwa uwagi.

W ramach nowinek jeden z nas opowiedział o leczeniu skutków ugryzienia przez węża, a drugi opowiadał o upamiętnieniu tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce przed ponad 30 laty na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie.

W sekcji lekturowej pierwszy z nas krótko wspomniał swoją wizytę w muzeum w swoim tymczasowym miejscu zamieszkania oraz książkę wydaną przed laty, ale jakże aktualną dla współczesnego dyskursu publicznego w naszym kraju.

Drugi z nas miał pod ręką a) książkę analogową o fotografii, w której było mało zdjęć; 2) książkę cyfrową, którą przeczytał, ale której nie poleca; 3) książkę świeżo wydaną, z której był dumny. 

W głównej części naszej audycji skupiliśmy się na refleksji nad drugim tomem książki przedstawianej jako podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Zwracaliśmy uwagę, podobnie jak w odniesieniu do pierwszego tomu, że książka ta nie ma cech podręcznika. Że nie dostarcza potencjalnym użytkownikom możliwości zapoznania się z różnorodnością opinii, punktów widzenia, całą gamą zjawisk charakterystycznych dla współczesnego świata.

Podkreślaliśmy z jednej strony bardzo osobiste podejście Autora do treści przedstawianych w tej książce, z drugiej konsekwencje takiego podejścia do wprowadzania młodzieży we współczesną rzeczywistość, w tym w jej historyczny wymiar.

Ostatecznie wskazywaliśmy, że nawet jako przedmiot polemiki, dyskusji w klasie jest to materiał zbyt jednostronny. I uznaliśmy, że dzisiejszej młodzieży należy się podręcznik w większej mierze ją aktywizujący, a zwłaszcza pokazujący wielobarwność naszego świata.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 2:45
  • Lektury – 18:52
  • Temat przewodni – 53:36

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • The Contested Nation. Ethnicity, Class, Religion and Gender in National Histories, red. Stefan Berger, Chris Lorenz, Palgrave/Macmillan 2008 (Writing the Nation Series)
  • Anna Musiałówna, Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki, Warszawa 2022, https://ebookpoint.pl/ksiazki/z-drugiej-strony-szkla-autoportret-fotoreporterki-anna-musialowna,e_30ly.htm (ostatni dostęp: 9.08.2023)
  • :[Karl Heinz Roth, [Hartmut Rübner, Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy, Poznań 2023.
  • Christian Tröbst, Freya von Moltke, Wiara i opozycja. Listy z lat 1957-1949, przedmowa do wydania polskiego Helmuth Caspar von Moltke, tł. i opr. Krzysztof Ruchniewicz i Marek Zybura, Wrocław: CSNE UWr, 2023.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »