W krainie Kukanii. Przyjemność z historii

Zacznij słuchać

Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „W krainie Kukanii. Przyjemności z historii” jest już dostępny online. Zaczęliśmy od małej konfuzji – Leśnica, czy Oleśnica? Jeden z nas krótko opowiedział o miejscowości, o którą się spieraliśmy i próbach sprostania wymagającemu oprogramowaniu do… No cóż, o tym Państwo usłyszycie. Oczywiście, było też o pięknej, złotej jesieni i o wyruszaniu w pole.

W części poświęconej nowinkom jeden z nas opowiadał o kolumnach, które były pomnikami, co je łączyło z rodzinami, a co z pewnym niemieckim miastem niedaleko naszej granicy. Staraliśmy się też odkłamać pewne fałszywe przekonania dotyczące relacji niemiecko-polskich i tożsamości mieszkańców Dolnego Śląska w czasach PRL. I zastanawialiśmy się, kto stoi na kolumnie we Wrocławiu?

Drugi z nas opowiedział o wystawie, która będzie, ale prezentując niektóre spośród eksponatów, które są tam prezentowane. A które były już publikowane i podziwiane. Zachęcając do udania się na pewną wieżę.

Prezentując nasze lektury jeden z nas zaczął od… filmu. Ściągając na siebie podejrzenie, że już nic nie czyta, tylko ogląda telewizję (fałsz!!!). Nawiązując do poprzedniego odcinka przedstawił tym razem serial historyczny poświęcony momentowi przełomu – zjednoczenia Niemiec. Serial nakręcony przez Niemców z dużym dystansem do siebie. Ale jednocześnie ukazujący bolesne problemu zetknięcia dwóch światów. I skrzący się jednocześnie specyficznym humorem.

Drugi z nas przedstawił solidne książki. Jedną poświęconą problemowi przeżywania przez Niemców dziś wysiedlenia z ziem odebranych państwu niemieckiemu w 1945 r. W jaki sposób reagują ostatni świadkowie tamtych czasów, na ile traumy tamtych dni jest stale obecna w ich życiu. Czy ich wspomnieniom towarzyszy szerszy kontekst? Druga, arcyciekawa książka dotyczyła… kina. I zmieniających się gustów odbiorców oraz sposobów prezentacji filmów.

Głównym tematem tego odcinka były jednak przyjemności. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób na przyjemność patrzono w różnych epokach dziejów Europy. Jaką rolę odegrała religia w sposobie podchodzenia do przyjemności? Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy tylko zmysły dostarczają nam przyjemności? W jaki sposób badając przeszłość możemy podchodzić do przyjemności minionych społeczeństw? I nade wszystko, czy przyjemność jest błahym tematem dla badacza kultury i cywilizacji? 

Otóż – nie. Ale dlaczego? Zachęcamy do odsłuchania naszej audycji.

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 3:03
  • Lektury – 24:10
  • Temat przewodni – 51:19

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Serial: Kleo, reż. Hanno Hackfort, Bob Konrad, Niemcy 2022, https://www.filmweb.pl/serial/Kleo-2022-10016153 (ostatni dostęp: 17.10.2022)
  • Thomas Kreutzmann, Werner Sonne, Schuld und Leid – 1945/2022 – Das Trauma von Flucht und Vertreibung, Hamburg 2020, https://koehler-mittler-shop.de/shop/mittler/zeitgeschichte-programm-mittler/schuld_und_leid_kreutzmann_sonne/ (ostatni dostęp: 17.10.2022)
  • Joseph Garncarz, Zmienność upodobań. O preferencjach filmowych Europejczyków w latach 1896-1939, Wrocław 2022, http://esbn.pl/Zmiennosc-upodoban-O-preferencjach-filmowych-Europejczykow-w-latach-1896-1939-p88 (ostatni dostęp: 17.10.2022)
  • Justyna Arendarska, Agnieszka Łada-Konefał, Bastian Senhardt, Sąsiedztwo w ramach. Polacy i Niemcy o sobie nawzajem w przekazie prasowym, Warszawa 2022, https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/21652/sasiedztwo-w-ramach-polacy-i-niemcy-o-sobie-nawzajem-w-przekazie-prasowym_pl_1664180100.pdf?sequence=1&isAllowed=y (ostatni dostęp: 17.10.2022)
  • Wyszukiwarka: Nazwiska w Polsce, https://nazwiska.ijp.pan.pl (ostatni dostęp: 17.10.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »