Przyszłość z korzeniami w przeszłości

Zacznij słuchać

Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Przyszłość z korzeniami w przeszłości” jest już dostępy online. Zaczęliśmy od wspomnień i osiągnięć związanych z okresem świątecznym. Jeden z nas z rozrzewnieniem wspominał lektury dzieciństwa, drugi ciepłe skarpetki. Zastanawialiśmy się nad sensem statystyk i apelowaliśmy o informacje zwrotne od słuchaczy.

W sekcji poświęconej ciekawostkom jeden z nas przedstawił szeroką i nadspodziewanie skuteczną sieć komunikacji średniowiecznych krawców na Śląsku. Drugi opowiadał o nieznanym szerzej hobby pewnego wybitnego polityka. I związanych z tym rozczarowaniach jego rodziny.

Omawiając lektury jeden z nas przedstawił relację z procesu beginek w Świdnicy (książka ma swoje lata – 2018 – ale wciąż zasługuje na uwagę) oraz świeże opracowanie zagadnienia antysemityzmu w okresie międzywojennym na jednym z najważniejszych polskich uniwersytetów. Podkreślaliśmy, że zagadnienie to powinno doczekać się nie tylko rozszerzenia na inne polskie uczelnie, ale też rozszerzenia horyzontu chronologicznego co najmniej na czasy PRL.

Drugi z nas przedstawił nieznany dotąd wykład Theodora Adorno poświęcony niebezpieczeństwu skrajnie prawicowych ruchów politycznych w Niemczech. Przygotowany ponad pół wieku temu, wciąż nie stracił swej aktualności. Ponadto opowiedział o przepięknej książce poświęconej ogrodowi Konrada Adenauera oraz jego ogrodniczej aktywności, która towarzyszyła mu całe życie.

W zasadniczej części naszego odcinka zastanawialiśmy się, jaka jest rola historyków w społeczeństwie, które musi podejmować decyzje brzemienne w skutki na dekady, a w dodatku wiążące się z osobistym dyskomfortem obywateli? Czy podejmując takie decyzje możemy kierować się wiedzą o przeszłości? Jaka jest odpowiedzialność historyka za kształtowanie oglądu świata swoich współobywateli, którzy na tej podstawie będą podejmowali decyzje tu i teraz?

Bez wątpienia budujemy swoją wizję świata dzisiejszego w dużej mierze w oparciu o wyobrażenia przeszłości. Także jako społeczeństwa dokonując wyborów niejednokrotnie opieramy się na analogiach do przeszłości. Ważne, by czyniąc to mieć świadomość złożoności realiów, ale też nie zamykać oczu na skomplikowaną naturę procesów historycznych i skutków jednostkowych decyzji. Przyszłość jest zakorzeniona w przeszłości – ale nie jest nią determinowana.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 12:29
  • Lektury – 30:19…
  • Temat przewodni – 1:11

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • „Kombatanci” w natarciu. Podsumowanie 2022 r., http://2historykow1mikrofon.pl/kombatanci-w-natarciu-podsumowanie-2022-r/ (ostatni dostęp: 4.01.2023)
  • Videoblog: Statystyki podcastowe – po co to komu, jak mierzyć, standaryzacja, https://www.youtube.com/watch?v=72oono5N-rI&t=1401s, (ostatni dostęp: 4.01.2023)
  • Strona www: Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919-1939, https://wyparte-historie.amu.edu.pl (ostatni dostęp: 4.01.2023)
  • Publikacja (wersja elektroniczna), Wyparte historie…, https://press.amu.edu.pl/pub/media/productattach/m/i/michalski_m_antysemityzm_2022_-_amup.pdf (ostatni dostęp: 4.01.2023)
  • Proces beginek świdnickich w 1332 roku. Studia historyczne i edycja łacińsko-polska, opr. Tomasz Gałuszka, Paweł Kras, Adam Poznański, Lublin 2018.
  • Theodor Adorno, Nowy prawicowy radykalizm, Kraków 2020, https://www.znak.com.pl/ksiazka/nowy-prawicowy-radykalizm-theodor-adorno-166177 (ostatni dostęp: 4.01.2023)
  • Christian Feyerabend, Roland Breitschuh, Adenauer. Der Garten und sein Gärtner, Köln 2020, https://shop.greven-verlag.de/adenauer.html (ostatni dostęp: 4.01.2023)
  • Wprowadzenie do metodologii historii, pod red. E. Domańskiej i J. Pomorskiego (wersja elektroniczna), https://ksiegarnia.pwn.pl/Wprowadzenie-do-metodologii-historii,998318111,p.html (ostatni dostęp: 4.01.2023)
  • Eckart Conze, Kein Kanzler für uns, „FAZ”, 3.01.2023, https://zeitung.faz.net/faz/feuilleton/2023-01-03/kein-kanzler-fuer-uns/845275.html (ostatni dostęp: 4.01.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »