Zaległa… przyszła edukacja

Zacznij słuchać

Nasz zaległy odcinek rozpoczęliśmy od przeprosin… ale idziemy dalej. Zastanawialiśmy się nad funkcjonowaniem feminatywów na kanwie problemów słownych jednego z nas. Omawiając książki zwracaliśmy uwagę na funkcjonowanie historii w dyskursach. Tych szerszych, także historycznych, ale też węższych, dotyczących naszego – historyków – środowiska.

Wskazywaliśmy na możliwości działania na rzecz odnawiania pewnych inspiracji, powracania do myśli, o których nie zawsze dziś się pamięta. Odnajdywaliśmy te wątki w lekturach bardzo różnych od siebie. A jednocześnie podnosiliśmy znaczenie wchodzenia poprzez nie w dialog z kulturą w wymiarze światowym.

Nauka dzieje się bowiem i tu, w naszym lokalnym otoczeniu, ale też poza nim, szeroko. W zasadniczej części nawiązaliśmy do dwóch opracowań – ankiety o sposobie postrzegania uniwersytetu i miejsca uczonych w nim przez profesorów pracujących na uczelniach niemieckich oraz opracowania o przyszłości edukacji anonsowanego w minionym tygodniu przez jednego z nas.

Zwracaliśmy uwagę na wagę kreatywności i empatii w czasach nadchodzących do nas bardzo szybko. Podkreślaliśmy indywidualizację nauczania i uczenia się. Ale zwracaliśmy też uwagę na niebezpieczeństwa i niewiadome, jakie kryją się za tymi zmianami edukacyjnymi.

Świat zmienia się błyskawicznie i jeden z nas miał wrażenie, że o ile kiedyś zmiany w edukacji, dystrybucji wiedzy poprzedzały zmiany kulturowe i cywilizacyjne, to dziś jest odwrotnie, to nauczanie nie nadąża za zmianami cywilizacyjnymi. Czy będzie to miało pozytywny skutek dla społeczności ludzkiej? Cóż, przekonamy się…

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »